System mocowania ISOFIX to uniwersalne rozwiązanie, które pomaga zainstalować siedzisko dla dziecka, dzięki uchwytom bezpośrednio przymocowanym do konstrukcji samochodu. Jest łatwy w obsłudze i utrzymuje fotelik zawsze w tej samej pozycji. Czym dokładnie jest i jak działa ISOFIX? Sprawdź odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania.
Spis treści:
1. Czym jest ISOFIX?
2. Dlaczego system ISOFIX jest ważny dla bezpieczeństwa?
3. Jak wygląda i jak działa ISOFIX?
4. Jak zamontować fotelik, korzystając z systemu ISOFIX?
5. Czy każdy fotelik pasuje do systemu ISOFIX?
6. ISOFIX dopasowany do samochodu
7. Najczęściej zadawane pytania
7.1 Co to znaczy ISOFIX?
7.2 Czy warto kupić auto i fotelik z systemem ISOFIX?
7.3 Czy fotelik z ISOFIX pasuje do każdego auta?
7.4 Jak sprawdzić, czy samochód ma system mocowania fotelików samochodowych ISOFIX?
7.5 Jak znaleźć punkt mocowania top tether?
7.6 Czy system ISOFIX jest obowiązkowy w nowych samochodach?
7.7 Czy mogę używać fotelika samochodowego z systemem ISOFIX na przednim siedzeniu?
7.8 Czy ISOFIX jest bezpieczniejszy niż fotelik montowany na pasy?
Nazwa ISOFIX pochodzi od International Organisation for Standardisation – ISO Fixture. Jest to standard ISO dla systemu montażu fotelików samochodowych.
Na terenie Unii Europejskiej stał się on obowiązkowy w lipcu 2006 r. dla wszystkich nowo homologowanych aut, czyli tych, które wchodziły wówczas na rynek. Od lutego 2011 r. mocowania ISOFIX muszą być montowane we wszystkich dostępnych w salonach autach.
Na szczęście minęły już czasy, gdy dzieci woziło się na kolanach lub po prostu przypinało na tylnej kanapie pasami bezpieczeństwa, przystosowanymi do rozmiarów dorosłej osoby. Fotelik samochodowy jest w Polsce obowiązkowym wyposażeniem, gdy przewozi się dziecko o wzroście do 150 cm.
Trzeba mieć jednak na względzie to, że siedzisko dla młodego pasażera musi być odpowiednio zamontowane. Przeprowadzone przez Unię Europejską badania dotyczące bezpieczeństwa drogowego dzieci pokazują, że ponad połowa fotelików samochodowych jest instalowana nieprawidłowo.
Dlatego też tak ważną rolę odgrywa ISOFIX, prosty system mocowania, który utrzymuje fotelik zawsze w tej samej pozycji. Dzięki temu siedzenie dla dziecka nie będzie się przesuwać. W przypadku fotelików mocowanych przy pomocy samych pasów nie ma takiej pewności. Łatwiej też o błąd podczas montażu.
Obrazuje to doskonale badanie Niemieckiego Stowarzyszenia Ubezpieczycieli GDV, przeprowadzone w latach 1997-2018. Na przestrzeni 21 lat liczba fotelików, które były źle zamontowane, spadła z 63% do 47,3%**. Autorzy wiążą to m.in. upowszechnieniu systemu ISOFIX.
Badanie pokazuje, że w przypadku przypinania fotelika samochodowego tylko pasami aż 70% osób popełnia błędy. Siedzisko jest przymocowywane zbyt luźno lub pas zostaje przekręcony, przez co nie utrzymuje siedziska w stałej pozycji. Z ISOFIX statystyki wyglądają odwrotnie – średnio 70% fotelików z tym systemem jest montowanych prawidłowo.
Chociaż ISOFIX jest bardzo ważnym system, to pod względem budowy jest rozwiązaniem wyjątkowo prostym. Składa się z dwóch uchwytów przymocowanych na stałe do konstrukcji pojazdu. Znajdują się one między siedziskiem a oparciem fotela. Fotelik samochodowy przypina się do uchwytów zatrzaskami. Wygląda to podobnie jak w przypadku pasów bezpieczeństwa, gdzie klamrę wkłada się do zamka.
Dodatkowo fotelik samochodowy może być wyposażony w pas mocujący (tzw. top tether). Przytrzymuje on górę fotelika oraz zapobiega wychylaniu i obracaniu się konstrukcji, np. podczas gwałtownego hamowania. Pas przypina się do trzeciego uchwytu, który może znajdować się na tylnej ściance oparcia samochodowego, w podsufitce lub podłodze bagażnika.
Alternatywnym rozwiązaniem dla top tether jest nóżka stabilizująca, którą wysuwa się z podstawy fotelika i zapiera o podłogę.
Przede wszystkim należy zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu i fotelika. Najczęściej jednak montaż fotelika z wykorzystaniem ISOFIX obejmuje podobne czynności. Żeby zainstalować fotelik w aucie, korzystając z systemu ISOFIX:
W przypadku pasa top tether dodatkowo:
Jeżeli fotelik samochodowy jest wyposażony w nogę stabilizującą:
Fotelik do auta trzeba dobrać pod względem wielkości dziecka. Sprzęt można podzielić na kategorie wagowe:
Ważną kwestią związaną z wyborem fotelika do auta jest sprawdzenie, czy będzie pasował do modelu samochodu. Na co zwrócić uwagę, żeby dziecko było bezpieczne?
Skorupa fotelika musi jak najlepiej przylegać do siedziska i oparcia. Po montażu warto mieć możliwość regulacji fotelika, w tym jego oparcia czy zagłówka. Dobrym pomysłem może być wybór fotelika z oferty producenta samochodu. Przykładowo – Jaguar oferuje własne modele siedzeń dla dzieci z systemem ISOFIX. Markowy fotelik umożliwia bezpieczny przewóz małego pasażera na tylnej kanapie, ma baldachim ochronny oraz poszycie, które można prać.
Jaguar oferuje też kompatybilną z ISOFIX bazę do fotelików. Dzięki temu rozwiązaniu po zakończonej jeździe można wypiąć sam fotelik, który będzie pełnił funkcję nosidełka. Gdy rusza się w trasę, fotelik można łatwo i szybko przymocować do bazy, bez konieczności podpinania całego zestawu od nowa do uchwytów ISOFIX.
Należy zapoznać się i stosować do zaleceń instrukcji obsługi pojazdu i fotelika.
Wszystkie niemowlęta i dzieci powinny być przewożone w odpowiednim foteliku dziecięcym. Fotelik dziecięcy powinien być dostosowany do wieku i wielkości niemowlęcia lub dziecka. Statystyki wypadków pokazują, że dzieci są najbezpieczniejsze, kiedy podróżują w foteliku dopasowanym do ich wieku i wagi, zamontowanym na tylnym siedzeniu. Niekorzystanie z odpowiedniego fotelika dziecięcego znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci w razie wypadku.
W przypadku demontażu zagłówka w celu zainstalowania systemu zabezpieczenia dziecka zagłówek należy zawsze przechowywać zabezpieczony. Po wymontowaniu fotelika dziecięcego zawsze należy ponownie zakładać zdjęte zagłówki.
Mocowania fotelików dziecięcych są skonstruowane tak, aby wytrzymać obciążenia jedynie prawidłowo zamontowanych fotelików. W żadnym wypadku nie wolno używać ich do mocowania pasów bezpieczeństwa dla dorosłych, uprzęży lub mocowania innych przedmiotów i wyposażenia.
Jeśli w wyposażeniu jest górne mocowanie, zawsze należy sprawdzić, czy jest prawidłowo założone i naprężone.
Jeżeli fotelik dziecięcy jest wyposażony w podporę, należy ustawić ją tak, aby pewnie opierała się na podłodze.